سازمان رده بندی سنی بازی های رایانه ای کشور آلمان یا USK که بوسیله اعضای صنعت ساخت بازی های ویدئویی در سال 1994 میلادی آغاز به کار کرد، در حال حاضر تبدیل به یکی از اعضای اصلی در این صنعت پرطرفدار شده است. در ادامه این بحث به تشریح USK و روند کاری این سازمان می پردازیم.


USK چیست؟                                                               

سازمان خود- تنظیم نرم افزارهای سرگرم کننده آلمان یا USK، یک سازمان غیر انتفاعی است که  سهامداران آن شامل سازندگان، ناشرین و توزیع کنندگان آلمانی حاضر در صنعت بازی های رایانه ای می شود؛ مالکیت سازمان USK در اختیار شرکت Selbstkontrolle Unterhaltungssoftware GmbH Freiwillige است اما این شرکت ها، با وجود احتمال از دست دادن سرمایه، در روند رده بندی ها هیچ دخالتی ندارند. 

سازمان USK، یکی از پایه گزاران سیستم رده بندی بازی های موبایلی، IARC، است که کار خود را از سال 2014 میلادی آغاز کرد. در حال حاضر، USK، 20,000 نسخه از بازی های رده بندی شده را در آرشیو خود دارد و دارای یکی از دقیق ترین سیستم های رتبه بندی بازی های رایانه ای است.


کارکنان USK چه کسانی هستند؟

سازمان USK دارای 10 عضو پایه، 8 آزمایش کننده بازی های ویدئویی و 50 متخصص حمایت از کودکان است. تمام این اعضا در زمنیه کاری خود تخصص دارند؛ در عین حال چرایی و چگونگی انجام کار و اهداف آن، به آزمایش کنندگان بازی ها نیز آموزش داده می شود. 

50 متخصصی که با USK همکاری دارند از 16 ایالت و با پس زمینه های کاری متفاوتی هستند که شامل آموزگاران، روزنامه نویسان، آسیب شناسان اجتماعی و ... می شوند.


روند کاری در USK چگونه است؟

در USK رده بندی ها بر اساس قوانین حمایت از کودکان تدوین می شوند. اصول کاری این سیستم، با توجه به راهنمایی ها و دستورات یک انجمن مشاورین تعیین می شود، که این انجمن شامل شاتزده متخصص، با پس زمینه های شغلی مختلف است. از جمله افرادی که در این انجمن حضور دارند می توان به نمایندگان وزارت فرهنگ و آموزش، انجمن جوانان، موسسات تحقیقاتی، اعضای کلیسا و ... اشاره داشت. 

پس از دریافت نسخه اصلی بازی، مدارک و فرم های آن به انضمام نحوه اجرا و بارگزاری بازی، مورد بررسی قرار می گیرد.  پس از آن، نسخه ی اصلی بازی به آزمایش کنندگان بازی های ویدئویی ارائه می شود و آنها پس از بررسی بازی و بر اساس راهنمایی های ارائه شده بوسیده سازمان USK، یک گزارش بی طرف تالیف و به USK ارائه می دهند. به آزمایش کنندگان توصیه می شود که بر اساس این راهنمایی ها، مراحلی که دارای نکات موثر در رده بندی هستند را ذخیره کنند.

گزارش و فایل های ذخیره شده به کمیته رده یندی بازی ها سپرده می شود. این کمیته شامل چهار متخصص کودک، یک عضو دائم سازمان عالی حمایت از جوانان کشور (OLJB) است. این افراد در کنار متخصصین دیگر، بر اساس قوانین دولتی و قواعد سازمان USK، اقدام به رده بندی سنی بازی ها می کنند.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این افراد، عضو شرکت های حاضر در صنعت بازی های ویدئویی یا شرکت های سازنده سخت افزارهای کامپیوتری نیستند.

پس از تعیین یک رده سنی مشخص برای بازی مربوطه، عضو دائم سازمان عالی حمایت از جوانان کشور این اختیار را دارد که در صورت مخالفت با رده سنی ارائه شده، آن را باطل کند. USK موظف است پس از تعیین رده سنی بازی بوسیله کمیته، آن را به شرکت درخواست کننده اعلام کند. در صورتیکه شرکت درخواست کننده اعتراضی به رده سنی ارائه شده نداشته باشد، یک نشان دائمی با رده بندی درج شده برای آن تعیین می شود؛ در صورت اعتراض شرکت درخواست کننده، کمیته موظف است تمام مراحل را تکرار کند.


قوانین

سنین تعیین شده و نتایج روند رده بندی برای هر بازی، دارای بار قانونی است. این قوانین شامل مقرراتی برای مبادله و فروش بازی ها نیز می شود. تمام بازی هایی که وارد بازار می شوند "باید" دارای رده سنی تعیین شده و نشان مخصوص USK باشند. جریمه هایی که برای فروشندگان قانون شکن آلمانی در نظر گرفته شده، بسیار سختگیرانه هستند و این جریمه ها ممکن است به 50,000 یورو نیز برسند.