بازی‌های موبایلی مناسب برای کودکان در ایام محرم و صفر
بازی‌های موبایلی مناسب برای کودکان در ایام محرم و صفر

پیشنهادات مناسبتی بازی‌چین

چگونه با کمک بازی‌های موبایلی، حضور در هیئت را برای کودکان لذت‌بخش‌تر کنیم؟ 

حضور در مجالس عزاداری امام حسین (ع) و یاران باوفایش، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و سرشار از آموزه‌های اخلاقی و معنوی است که در شکل‌گیری هویت دینی و پرورش روحیات والا در کودکان نقش بسزایی دارد. بسیاری از خانواده‌ها سعی می‌کنند از دوران کودکی فرزندانشان را با این مجالس آشنا کنند. اما شرکت در این مجالس به همراه کودکان چالش‌های خاص خود را دارد. حتماً برای شما هم پیش‌آمده که برای آرام‌کردن فرزند خود یا یکی از نزدیکان، مجبور به ترک مجلس برای دقایقی شده باشید و یا تمام تلاشتان را به کار گرفته باشید تا با صحبت‌کردن یا دادن خوراکی‌های مختصر، او را آرام کنید. این اتفاقی طبیعی است که در هر مراسم رسمی، به‌ویژه هیئت‌ها و مجالس عزاداری می‌تواند رخ دهد. حالا سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم کودکان را در این مجالس معنوی همراه خود کنیم، بدون اینکه حضورشان هم برای خود و هم برای دیگران آزار دهنده باشد و هم خودمان بتوانیم از فضای روحانی این مجالس بهره‌مند شویم؟ یکی از راهکارهای موثر، در چنین مواقعی استفاده از بازی‌های موبایلی مناسب است. در این راستا تعدادی بازی موبایلی که جز معدود بازی‌های تولید شده توسط استودیوهای بازی‌سازی ایرانی با مضمون محرم است، را معرفی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌شود این بازی‌های کم‌حجم را روی گوشی خود نصب کنید و حضور در هیئت را برای کودکان به تجربه‌ای لذت‌بخش و آموزنده تبدیل کنید.

 


 

کودکان اربعین

روایتی آموزنده و کودکانه از پیاده روی اربعین

کودکان اربعین یک بازی سالم و آموزنده با موضوع سفر پیاده‌روی اربعین برای کودکان است که در قالب سرگرمی بازیکنان را با نکات آموزشی این سفر معنوی آشنا می‌کند. در این بازی کودکان با چالش‌های مختلفی مانند موکب داری، عبور از مرز، مدیریت هزینه‌ها و زیارت اماکن مقدس کربلا روبرو می‌شوند و در قالب بازی با مفاهیم دینی آشنا می‌شوند. این بازی به طور مستقیم سبب تقویت هویت دینی و ملی کودکان شده و به شکل‌گیری تصویر ذهنی آنها در مورد پیاده‌روی اربعین کمک خواهد کرد.

ارزیابی کودکان اربعین را اینجا بخوانید. 


پیر بابا

مدیریت موکب‌های عزاداری  

یک بازی مدیریتی با موضوع پذیرایی از زائران و عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) است که در آن بازیکن در نقش یک فرد نیکوکار، موکب‌های عزاداری را در شهرهای مختلف ایران اداره می‌کند و با کمک پیرمرد خیری به نام پیر بابا، نذری‌های مردم را به بهترین نحو به دست نیازمندان می‌رساند در هر شهر باتوجه‌به سنت، فرهنگ و طبع غذایی شهر موردنظر، خدمات متفاوتی ارائه می‌شود که به‌خوبی هویت ملی و بومی ایران را نمایش می‌دهد.

ارزیابی پیر بابا را اینجا بخوانید. 


کربلای 61

مبارزه با دشمنان امام حسین علیه السلام در کربلا

این بازی با الهام از رشادت‌های امام حسین علیه السلام و یارانش ساخته شده و شامل مراحل مختلفی است که هر کدام بخشی از واقعه کربلا را روایت می‌کنند. محافظت از خیمه‌ها در شب عاشورا، سقایی، آبرسانی به خیمه‌ها و محافظت از امام در نماز ظهر عاشورا موقعیت‌هایی هستند که عاشورای 61 بازیکنان را در آنها قرار می‌دهد تا به صورت مجازی امام حسین علیه السلام را یاری کنند.


بازی پازل محرم

آشنایی با مفاهیم مرتبط با محرم و عاشورا

این بازی شامل پازل‌های کودکانه در سه سطح آسان، متوسط، و سخت است که در رابطه با محرم و سوگواری برای آن حضرت طراحی شده اند. این بازی می‌تواند تا حدودی بازیکنان را با واقعه عاشورا و مفاهیم عاشورایی و عزاداری آشنا کند. 

ارزیابی پازل محرم را اینجا بخوانید.


بهشت کوچک من

آشنایی کودکان با مفاهیم مرتبط با ایام محرم

نرم‌افزاری بازی محور جهت آشنایی و مأنوس شدن کودکان با مفاهیم عاشورا، محرم، عزاداری امام حسین علیه‌السلام و... است که شامل قسمت‌های مختلف پازل، رنگ‌آمیزی و چیدمان حسینیه استدر چیدمان حسینیه فضای خالی در اختیار کودک قرار داده می‌شود تا باذوق و سلیقه خود حسینیه را آماده و مهیا کند. انواع پرچم، کتیبه، بنر، فرش، دیوارپوش و... المان‌هایی است که در اختیار کودک قرار داده شده است. در قسمت پازل و رنگ‌آمیزی، برای انجام هر بازی، کودک به سؤالاتی در مورد محرم و اتفاقات افتاده در این ایام، پاسخ می‌دهد تا قفل بازی باز شود. در نتیجه این پرسش‌وپاسخ اطلاعاتی راجع به شهدا، اتفاقات و جریانات کربلا به کودک داده می‌شود .

ارزیابی بهشت کوچک من را اینجا بخوانید.

 

نگارنده: سمیه سرخوش