راهنمای والدین: استفاده صحیح و لذت‌بخش از بازی‌ها (گام اول: انتخاب آگاهانه بازی)
راهنمای والدین: استفاده صحیح و لذت‌بخش از بازی‌ها (گام اول: انتخاب آگاهانه بازی)

انتخاب آگاهانه بازهای ویدئویی، اولین گام در راه استفاده صحیح از این گنجینه ارزشمند و بهره‌مندی از فواید بی‌شمار آن است.


راهنمای والدین: استفاده صحیح و لذت‌بخش از بازی‌ها

(گام اول: انتخاب آگاهانه بازی)

انتخاب بازی مناسب همیشه می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با وجود تنوع زیاد بازی‌ها در بازار، پیداکردن بازی‌هایی که هم سرگرم‌کننده و آموزنده باشند و هم متناسب با سن و علایق فرزند شما باشد، مانند یافتن گنجی پنهان در میان انبوهی از گزینه‌هاست. انتخاب درست می‌تواند کلید تجربه‌ای لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی باشد درحالی‌که انتخاب نادرست به آسیب، اتلاف وقت و سرمایه می‌انجامد. در ادامه  نکاتی ارائه می‌شود که توجه به آنها منجر به انتخاب‌های آگاهانه‌تر و تجربه بازی‌های مناسب و لذت‌بخش می‌شود. 


توجه به رده‌بندی سنی بازی‌ها:

خوشبختانه ایران هم جز کشورهایی است که بر اساس هنجارها و فرهنگ‌هایش، دارای  نظام رده‌بندی سنی مستقلی برای بازی‌هاست. در کشور ما از ابتدای تاسیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال 1386، تدوین نظامی با عنوان نظام ملی رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای،  باهدف نظارت بر محتوای بازی‌ها و تعیین رده‌ی سنی مناسب برای هر بازی، در دستور کار قرار گرفت که این امر در سال 1388 محقق گردید و ‌نظام رده‌بندی سنی بازی‌ها در ایران با نام اسرا (esra)  متولد شد. رده‌های سنی اسرا به پنج دسته اصلی که شامل رده‌های +3، +7، +12، +15و +18 است تقسیم شده‌اند. باتوجه‌به وجود صحنه‌های غیراخلاقی، خشن، دلهره‌آور و امثال این، در بسیاری از بازی‌ها و همچنین نگرانی‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی خانواده‌ها تدوین این نظام می‌تواند از صدمات جبران‌ناپذیری که گروه سنی اصلی مخاطب این‌گونه بازی‌ها یعنی کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کنند؛ جلوگیری به عمل آورد. قبل از تهیه بازی‌های رایانه‌ای برای فرزندتان به رده سنی بازی توجه و بازی‌های مناسب با سن فرزندتان را انتخاب کنید. 


 


توجه به پیکتوگرام‌های محتوایی: 

پیکتوگرام‌های محتوایی، ابزاری ارزشمند برای آگاهی‌رسانی به مخاطبان در مورد میزان شدت تاثیرگذاری محتواهای آسیب‌رسان هر یک از بازی‌ها است. به هر پیکتوگرام، امتیازی  بین 1 تا 5 اختصاص داده می‌شود که شدت محتوای آسیب‌رسان را نشان می‌دهد. امتیاز صفر بدین معنی است که آن محتوا اصلا در بازی وجود ندارد، امتیاز یک شدت تأثیرگذاری بسیار ضعیف و امتیاز دو شدت تاثیرگذاری کم را نشان می‌دهد. امتیاز سه بدین معنی است که آن محتوا در بازی پنهان نیست و بر ذهن فرزندتان تاثیر می‌گذارد. امتیاز چهار بیانگر  تأثیرگذاری زیاد  و امتیاز پنج به معنای آن است که آن محتوا به‌صورت اغراق‌آمیز و با شدت تاثیرگذاری بالا در بازی دیده می‌شود. توجه به پیکتوگرام‌های محتوایی درج شده روی جلد بازی‌ها هنگام تهیه بازی حائز اهمیت است.استفاده از سامانه‌های یاری‌گر: 

شما  می‌توانید از سامانه‌های یاری گر به‌عنوان یک راهنمای جامع برای انتخاب بازی مناسب کمک بگیرید. یکی از این سامانه‌ها وب‌سایت چه بازی (chebazi.ircg.ir) است که در آن اطلاعات جامعی در مورد بازی‌ها، رده‌بندی سنی آنها، داستان کلی بازی‌ها، روند بازی، محیط بازی، مقالات و اخبار مرتبط با بازی‌ها وجود دارد.  شما می‌توانید رده سنی هر بازی را از قسمت جستجوی رده سنی جستجو کرده و از تناسب آن با رده سنی فرزندتان مطمئن شوید و یا از قسمت معرفی بازی، توضیحات مربوط به هر بازی و توصیه به والدین را مطالعه و بازی مناسب را انتخاب کنید. علاوه بر این مرکز مشاوره بازی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با شماره‌تلفن 58129 021 آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد مسائل مربوط به بازی‌ها از قبیل اعتیاد به بازی، انتخاب بازی مناسب و... است. 

 


توجه به علایق و نیازهای فرزندتان

هنگام انتخاب بازی، علایق و نیازهای فرزندتان را در نظر بگیرید. فرزندتان به چه سبک و نوع بازی علاقه دارد؟ آیا فرزندتان به دنبال یک بازی اکشن و پرماجرا است یا یک بازی آرام و فکری؟ آیا فرزندتان به دنبال یادگیری چیز جدیدی از طریق بازی است؟ آیا فرزندتان به بازی‌های تک‌نفره علاقه دارد یا بازی‌های چندنفره؟ سمیه سرخوش